Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Acai - zdrowie z Amazonii

Jagoda palmy brazylijskiej acai , czyli Eutrepe Olereacea  występuje tylko w dzikich lasach deszczowych Amazonii. Owoce te rosną w środku dżungli, na wysokich nawet do 20 metrów palmach brazylijskich, na żyznych ziemiach Amazońskiej puszczy. Palma brazylijska jest smukłą wielołodygową rośliną, której owocami są właśnie jagody acai, zwane też nasionami, ze względu na dość twardą konsystencję. Z wyglądu przypominają zwykłe borówki leśne, są tylko nieco ciemniejsze, z ciemnofioletowym odcieniem. Jagoda ta ma stosunkowo twardą konsystencję, duże nasienie i bardzo mały miąższ, a w smaku przypomina zwykłą jagodę z lekką nutą czekolady. 
Jagoda Acai dotąd znana tylko amazońskim tubylcom, trafiła do współczesnego świata za sprawą badań doktora Alexandra Schaussa - wybitnego specjalisty od zdrowego odżywiania. Swoją popularność zawdzięcza niezmiernemu bogactwu witamin, aminokwasów i  pierwiastków niezbędnych dla organizmu ludzkiego. Jej działanie energetyzujące było znane mieszkańcom Amozonii już od wieków, choć do nas informacje na jej temat trafiły stosunkowo niedawno. Acai natychmiast zrobiła dużo zamieszania w dziedzinie zdrowego odżywiania, dotąd świat nie znał owocu o tak wielu właściwościach i w związku z jej popularnością acai nazywana jest „brazylijską żyłą złota”. 
 

Jagody acai zaliczane są do najwartościowszych skarbów Amazonii.

Z powodu wyjątkowych składników owoc ten staje się bardzo popularny na świecie jako  tzw. „superfood”.

 

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na dużą zawartość  antyoksydantów w jagodach acai. Związana jest to z ich długim przebywaniem na słońcu. Roślina wytwarza je w obronie przed promieniami słonecznymi .
Antyoksydanty są to związki chemiczne wykazujące zdolność neutralizowania wolnych rodników, które wraz z powietrzem i pożywieniem dostają się do naszego organizmu powodując jego wyniszczenie na poziomie komórkowym. 
Pojemność antyoksydantów w danym pożywieniu liczy się stosując tak zwany współczynnik ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity). Dla jagody acai wynosi on 1026, tzn . że zawartość ta jest  20-krotnie większa niż  w  winogronach, dotychczas uważanych za najlepsze w walce z wolnymi rodnikami.
 
Oprócz antyoksydantów jagoda acai zawiera także cały szereg nienasyconych kwasów tłuszczowych, aminokwasów, pierwiastków śladowych i fitosteroli, które pozytywnie wpływają na nasz organizm.
Wśród 29 nienasyconych kwasów tłuszczowych, szczególną uwagę zwracają dobrze zbilansowane kwasy Omega 6 i 9. Aminokwasy, zawarte w acai, doskonale wspomagają układ mięśniowy. 
21 pierwiastków śladowych zawartych w owocach, miedzy innymi wspomaga układ immunologiczny. Acai zawiera również komplet witamin: B1, B2, C, E, beta karoten, wapń, fosfor, potas, żelazo, oraz białko. 
Jagody acai są także najbogatszym źródłem kwasu elagowego. Jest on wyjątkowo silnymm antyutleniaczem,  posiada potężny potencjał antynowotworowy, ma zdolność hamowania mutacji komórek DNA, wywołuje obumieranie komórek nowotworowych oraz posiada zdolnmość blokowania enzymów, powodujących przerzuty komórek nowotworowych. Kwas elagowy ma właściwości antybakteryjne i antywirusowe.
 
Jagody acai usprawniają procesy przemiany materii oraz wspierają oczyszczanie organizmu z toksyn i przez to zyskały popularność jako skuteczny  środek wspomagający odchudzanie.
 
Regularne stosowanie acai:
- chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników
- odżywia mięśnie
-wzmacnia układ immunologiczny 
- korzystnie wpływa na wzrost witalności
- przyspiesza metabolizm, ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej , hamuje apetyt,  dzięki czemu skutecznie wspomaga odchudzanie
- opóźnia proces starzenia komórek i zwiększa ich zdolność do regeneracji
- polepsza koncentrację , pamięć  i poprawia samopoczucie
- ma właściwości  bakteriobójcze
 
Jagody acai to współczesna super żywność, przeznaczona dla osób,  które dbają zarówno o zdrowy wygląd, jak i dobre samopoczucie. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

wywoływanie zdjęć przez internet

 
 

Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.